Бібліотека – Куточок психолога

Перелік організацій та установ, служб підтримки постраждалих осіб, до яких слід звертатися у випадку домашнього насильства


Як читати по очах?

Як читати по очах? Спостереження психологів показують, що люди при спілкуванні не здатні дивитися один на одного постійно, понад 60% від загального часу розмови. Однак, час зорового контакту може виходити за ці межі у двох випадках: у закоханих і в агресивно налаштованих людей.

Тривалість візуального контакту залежить від відстані між співрозмовниками. Чим більша відстань, тим більш тривалі контакти очей можливі між ними, і тим простіше читати думки по очах. Тому спілкування буде більш ефективним, якщо партнери сидять по різні сторони столу, в цьому випадку збільшення відстані між партнерами буде компенсуватися збільшенням тривалості контакту очей.

Жінки довше розглядають тих, хто їм симпатичний, а чоловіки – тих, хто симпатизує їм. Жінки взагалі частіше чоловіків використовують прямий погляд, тому вони менш схильні ніж чоловіки сприймати пильний погляд, як загрозу, навіть навпаки, жінка вважає прямий погляд виразом інтересу і бажання встановити контакт. Хоча, аж ніяк не всі прямі погляди чоловіків жінки сприймають прихильно, багато залежить і від самого чоловіка.

Не варто думати, що прямий погляд є ознакою чесності та відкритості. Добре треновані дурисвіти вміють фіксувати погляд на очах співрозмовника, та до того ж ще намагаються контролювати дії своїх рук, не дозволяючи їм наближатися до лиця. Однак якщо обманник не тренувався, наприклад як дитина, то брехню його легко впізнати, руки брехуна так і тягнуться до обличчя, загороджують рот і ніс, очі бігають з боку в бік.

Розширення зіниць говорить про інтенсивність почуттів. Коли людина з особливою увагою та інтересом сприймає якийсь стимул, весь її організм активізується. Зокрема, збільшуються зіниці – це результат збудження нервової системи. Зрозуміло, що коли закоханий дивиться на свою кохану то, він шукає в її очах свідоцтво збудження і зацікавленості. Відповідно, розширюються і його власні зіниці.

Звуження і розширення зіниць не підкоряється свідомості, а тому їх реакція дуже чітко показує зацікавленість партнера в Вас. Управляти поглядом можна, зіницями – ні. Розширення зіниць говорить про посилення інтересу до Вас, про ворожість розповість їх звуження. Однак подібні явища необхідно спостерігати в динаміці, тому що розмір зіниці залежить також від освітленості. При яскравому сонці зіниці у людини вузькі, в темному приміщенні зіниці розширюються.

Теорія нейролінгвістичного програмування (НЛП) стверджує, що з руху очей співрозмовника можна прочитати, які саме образи зараз у свідомості людини, і чим вона зайнята зараз – придумує або згадує. Нижче перерахованими техніками часто користуються роботодавці при співбесіді.

Про що говорить погляд людини?

 Якщо партнер дивиться наліво вгору або просто вгору – він занурений у зорові спогади. Такий погляд можна побачити у людини, що відповідає на питання: «Як виглядає стогривнева банкнота?».

 Погляд направо вгору видає зорове конструювання. Людина намагається уявити те, чого вона ніколи не бачила. Наприклад, спробуйте уявити родича в скафандрі космонавта.

 Очі наліво в сторону – слухові спогади. Наприклад, згадайте звуки піаніно.

 Якщо погляд спрямований направо в сторону – це ознака слухового конструювання. Наприклад, уявіть, як розмовляють мешканці з інших планет?

 Очі наліво і вниз – внутрішня розмова з собою.

 Погляд направо вниз або просто вниз видає кінестетичні уявлення. Наприклад, емоційні та чуттєві. Саме туди направлений Ваш погляд, коли Ви згадуєте свої відчуття від теплого і м’якого ліжка, в якому Ви лежали. 

Для лівшів картина повністю протилежна.

director
МАКУХА Олексій Миколайович

Директор коледжу

Відмінник освіти України

Звертаюся до тієї категорії школярів, які вже зараз турбуються про своє подальше життя, до тих, хто навчається в 9-х та 11-х класах і визначається з вибором майбутньої професії. Дуже важливо підійти до цього свідомо і зважено. Для цього необхідно черпати інформацію з різних джерел, критично вивчати її, всебічно аналізувати...