Бібліотека – Цікаві факти про бібліотеки і книги

ІСТОРІЯ ЖАНРУ ЖАХІВ У ЛІТЕРАТУРІ

                   Все почалосяз народної творчості. З давніх давен людство цікавили питання смерті, загробного життя й усіляких демонів. Люди переповідали один одному страшні казки та легенди про вигаданих чудовиськ. Вже в античній міфології з’являються привиди. А чули історію Іпполіта, сина царя Тесея й цариці амазонок, який трагічно загинув, а потім був повернутий до життя богом медицини й лікування Асклепієм? Чи не ця історія надихнула Мері Шеллі на створення її Франкенштейна?

Асклепій воскрешає Іпполіта

Жахливі історії популярні у середньовіччі. У Франції ширяться оповіді оборотнів-вервольфів. Часто персонажами середньовічних жахів стають реальні особи, відомі своєю жорстокістю. Найяскравішими прикладами є Дракула Брема Стокера й Синя Борода Шарля Перро. Прототипом першого став Влад ІІІ Цепеш (той, що на кол саджає), володар Валахії у ХV столітті –  надзвичайно жорстокий, навіть для тих темних часів, правитель. Другий – французький барон Жиль де Ре, який так само жив у ХV столітті, страчений за звинуваченнями у багатьох кривавих вбивствах.

Багато жахливих історій, що увійшли до скарбниці світової літератури, написані у ХІХ столітті. Серед них «Портрет Доріана Грея» Оскара Уайльда,«Франкенштейн» Мері Шеллі, «Гензель і Гретель» братів Грімм, «Легенда про сонну лощину» Вашингтона Ірвінга, «Невидимець» Герберта Джорджа Веллса. Справжній класик жанру – Едгар Аллан По.  Чого вартує його замурований у стіну чорний кіт! Або вірш «Ворон», від якого волосся дибом стає..

Віртуозним витвором жанру жахів є «Вій» Миколи Гоголя з його моторошною панночкою. «Вій — це могутній витвір народної уяви. Так звуть українці старшого над гномами, що в нього повіки на очах спускаються аж до землі. Оця вся повість і є народний переказ. Мені не хотілося змінювати його, тому розповідаю майже так само просто, як і сам чув» (М.Гоголь).

У ХХ столітті жанр жахів продовжує набирати обертів. Окремо слід виділити Говарда Філліпса Лавкрафта – його міфи Ктулху поклали початок жанру космічного хоррору, та розглядаються літературознавцям як окремий піджанр – «Лавкрафтівські жахи».

З появою кінематографу хоррор виходить на наступний щабель – з’явилась можливість візуалізувати усі можливі людські страхи. З кіножахами асоціюється ім’я талановитого режисера Альфреда Хічхока, визнаного майстра саспенсу – створення атмосфери тривоги, напруги, очікування й невизначеності. Серед екранізованих ним творів – твори англійської письменниці Дафни Дю Мор’є «Птахи» і «Ребекка».  

Одним з найбільш поширених персонажів серед жахів ХХ століття стає маніяк та серійний вбивця. Прототипів більш ніж достатньо – Джек-різник, Чарльз Менсон, доктор Альфредо Баллі Тревіньо або лікар Саласар, як називав йогоТомас Гарріс, автор серії психологічного хоррору про Ганібала Лектера, що став культовим.

У ХХ столітті виник й такий піджанр як зомбі-апокаліпсіс. Найяскравіший приклад цього напрямку в літературі – «Я – легенда» Річарда Метісона.

Один з найбільш відомих авторів хоррору, справжній король жахів – Стівен Кінг. Мабуть немає людей, незнайомих з його творчістю, адже його культові романи екранізовано, причому деякі неодноразово: «Керрі», «Сяйво»,«Воно»«Мізері»«Зелена миля» та багато інших.

Серед сучасних популярних авторів жахів – Дін Кунц, Брайан Ламлі, Пітер Страуб, Тесс Геррітсен.

В українській літературі, попри популярність у читачів, жанр жахів мало поширений. Але й поміж наших співвітчизників є твори, що зацікавлять любителів полоскотати нерви.

Макс Кідрук зарекомендував себе як автор якісних технотрилерів з оригінальними сюжетами, які полюбилися українському, і не лише, читачеві.

Успішно поєднує хоррор з елементами психологічного трилеру Олександр Завара. Його «Гелтер Скелтер» до останньої сторінки тримає у неймовірному напруженні.

Володимир Сліпець винайшов свій унікальний, аж надто похмурий, стиль – freakness, про усі жахи та найтемніші сторони людської свідомості.

Любителів жанру не залишить байдужим моторошний трилер Ірини Смолич «Пісок у склянці».

До речі, у пошуках відповіді, чому людям подобаються жахи, принаймні деяким, вчені довели, що читання або перегляд жахів сприяє покращенню настрою та загального психологічного стану, зменшенню відчуття втоми, тривоги .

director
МАКУХА Олексій Миколайович

Директор коледжу

Відмінник освіти України

Звертаюся до тієї категорії школярів, які вже зараз турбуються про своє подальше життя, до тих, хто навчається в 9-х та 11-х класах і визначається з вибором майбутньої професії. Дуже важливо підійти до цього свідомо і зважено. Для цього необхідно черпати інформацію з різних джерел, критично вивчати її, всебічно аналізувати...