Бібліотека – Цікаві факти про бібліотеки і книги

Що таке фоліант: історія і сучасність

Що таке фоліант? Варто вимовити це гарне слово, в уяві виникає образ старовинної книги в позолоченому палітурці. Такі видання, як правило, досить важкий, мають великий формат сторінок. Це не дивно, так як перші книги на аркушах з тонко вичиненої шкіри тварин, а потім і на папері писалися вручну. Виводити дрібні літери було під силу не кожному переписувачу, тому книжкові томи виходили об’ємними і важкими.

                Походження і значення слова

Термін folium має латинські корені й у перекладі означає «лист». В російську мову слово прийшло з німецької мови. Таким чином, відповідаючи на питання, що таке фоліант, можна припустити, що так називається стопка зшитих між собою аркушів, тобто книга. Старовинні рукописи і сьогодні викликають трепетне благоговіння, мають високу культурну цінність і, відповідно, коштують чималих грошей. 

Друковані формати і технології

З появою типографського справи фоліанти нікуди не пропали, але значення терміна дещо змінилося. На професійному сленгу друкарів фоліантами стали називатися видання, що мають формат половину стандартного аркуша паперу площею 1 квадратний метр.

Для виготовлення книги лист складався вдвічі, а нанесений на нього текст утворював чотири сторінки. Неважко підрахувати, що такі томи мали розмір 1000 х 500 мм або трохи менше, так як готову книгу ще потрібно було укласти в халепу і обрізати листи для вирівнювання. Але все одно віддруковані друкарським способом фоліанти були під стать своїм рукописним побратимам. 

Від глибокої давнини до наших днів

При вживанні цього слова в першу чергу маються на увазі старовинні видання. Але заглянувши в сучасний тлумачний словник, у статті, яка пояснює, що таке фоліант, можна побачити наступне значення: «велика товста книга». Сьогодні в розмовній мові під фоліантом мається на увазі будь-багатосторінковий тому, за розміром в декілька разів перевищує формат стандартної книги.

Зустрівши на полиці громадської бібліотеки або букіністичного магазину зібрання творів російських або зарубіжних класиків, видане в радянський період, можна з легкістю зрозуміти, що значить фоліант. Наприклад, 1-й том «Словника живої великоруської мови» володимира Даля (1956) має 700 сторінок, висота книги 255 мм, ширина 195 мм, а вага більше 2 кілограмів.

Слово «фоліант» в сучасному звучанні

Якщо будь-який з пошукових систем Інтернету ввести запит, що таке фоліант, то крім посилань на тлумачення терміна, можна відшукати адреси різних фірм і компаній, в назвах яких є слово. Таке ім’я носить друкарня в Казані, книжкове видавництво в Санкт-Петербурзі, Будинок книги в Москві. Додаток Foliant для мобільних телефонів і смартфонів, призначене для читання електронних книг. Під цим витонченим назвою зареєстровано безліч підприємств, які так чи інакше пов’язані з виробництвом або продажем друкованої продукції. Наприклад, магазин «Фоліант» в Астрахані займається реалізацією вітальних листівок, святкових плакатів, поштових конвертів та інших подібних товарів.

director
МАКУХА Олексій Миколайович

Директор коледжу

Відмінник освіти України

Звертаюся до тієї категорії школярів, які вже зараз турбуються про своє подальше життя, до тих, хто навчається в 9-х та 11-х класах і визначається з вибором майбутньої професії. Дуже важливо підійти до цього свідомо і зважено. Для цього необхідно черпати інформацію з різних джерел, критично вивчати її, всебічно аналізувати...