Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Бібліотека – Цікаві факти про бібліотеки і книги

5 незвичайних бібліотек

Бібліотека – це місце, де живуть книги. І живуть вони саме завдяки відвідувачам, переходячи із рук у руки. Перша бібліотека, у якій зберігалися глиняні таблички із певною інформацією, з’явилася ще у 2500 році до нашої ери у Древньому Сході. Нині бібліотеки – це звичні для кожного міста чи села «домівки» книг. Та є у світі й дещо незвичні, особливі, креативні бібліотеки, і з п’ятьма із них ми ознайомимось.

Віслюк-бібліотекар

Одна із найдивовижніших пересувних бібліотек діє у деяких африканських країнах (Ефіопія, Зімбабве). Доставка книг у найвіддаленіші куточки за допомогою віслюків є єдиним способом, який дозволяє місцевим жителям потримати у руках книгу та збагатитися знаннями.

Бібліотека, яку допомагають пересувати віслюки, являє собою або ж тварину, яка тягне на собі певну кількість книг, або ж пересувний фургон, який допомагають тягнути віслюки.

Крім бібліотек-віслюків існують бібліотеки-верблюди (у Кенії) та бібліотеки-слони (у Тайланді і Лаосі).

Бібліотека на воді

      

У США створили експериментальний публічний арт-проект – плаваючу бібліотеку. На спеціально обладнаному плоті пересуваються бібліотекарі, підпливають до інших човнів і пропонують книги. 

Усі видання зберігаються у спеціальних чохлах, що захищають їх від води. Така бібліотека стає в нагоді усім, хто любить відпочинок на воді та хоче присвятити трохи часу читанню.

Бібліотечний трамвай

Сучасний проект «бібліотеки у трамваї» діє у місті Брно, Чехія. Старенький трамвай перетворили у яскраву пересувну бібліотеку. Але в цій бібліотеці користувачі не читають друковані книги. 

Метою даного трамвая є донесення до читачів інформації про зручність читання електронних книг. 

У трамваї-бібліотеці кожен пасажир може за допомогою QR-кодів завантажити на свої гаджети бажану електронну книгу безкоштовно. 

Також трамвай виконує рекламну функцію – пропагує відвідування бібліотеки ім. Іржі Магена у Брно.

Італійський вчитель Антоніо ла Кава переобладнав триколісний вантажний автомобіль під дитячу бібліотеку на колесах. Бібліомотокарро вміщує близько 700 книг. 

Антоніо подорожує своїм автомобілем та знайомить маленьких читачів із книгами, які купив на власні кошти. Італієць приїжджає у найвіддаленіші куточки країни, і його приїзду з нетерпінням чекають як маленькі, так і старші поціновувачі літератури. Антоніо ла Кава переслідує головну мету – привити дітям любов до читання та книг.

Книжковий танк

Бібліотека-танк, створена в Буенос-Айресі (Аргентина), безкоштовно доставляє книги у міста та села країни. Цей дивовижний арт-автомобіль створив художник Рауль Лемесофф. Танк, який перетворився на бібліотеку, має очевидне символічне значення: «знання – сила». Автомобіль, озброєний книгами, покликаний не знищувати, а відновлювати розум та духовне багатство людей. 

Танком насправді є старенький автомобіль Ford, який Рауль власноруч модернізував та зробив спеціальні книжкові полиці. Книги із книжкового танку беруть почитати усі бажаючі, а також свої видання приносять небайдужі книгомани і любителі літератури, які хочуть зробити свій внесок у розвиток та життя такого незвичайного арт-проекту.

Невідомі факти про відомі книги

Десять негренят

Агата Крісті

«Десять негренят» письменниця вважала своїм найкращим твором. Він дуже мало де видається під своєю оригінальною назвою. В основному роман називають «І нікого не стало».

Зачинателями цієї традиції стали американці – вони не змогли опублікувати роман під назвою «Десять негренят» з міркувань політкоректності , а назва «Десять афроамериканців » якось не звучала. Негренят по всьому тексту замінили на маленьких індіанців. 

451 градус за Фаренгейтом

Рей Бредбері

Назва роману « 451 градус за Фаренгейтом » було обрано тому , що , нібито , при цій температурі загоряється папір ( за сюжетом роману уряд намагається вилучити і спалити всі книги ). Насправді папір самозаймається при температурі трохи вище 450 градусів за Цельсієм. За визнанням Бредбері, помилка була викликана тим, що при виборі назви він консультувався з фахівцем з пожежної служби , який і сплутав температурні шкали.

Три мушкетери

Олександр Дюма

Коли Олександр Дюма писав « Трьох мушкетерів » в контракті з видавцем, була обговорена оплата за кожен рядок рукопису . Для збільшення гонорару Дюма придумав слугу Атоса на ім’я Грімо , який говорив і відповідав на всі питання виключно односкладово, в більшості випадків «так» чи «ні». Продовження книги під назвою «Двадцять років потому» оплачувалося вже послівно, і Грімо став трохи більш говірким.

Спочатку в рукописі стояло ім’я д’Артаньяна – Натаніель . Воно не сподобалося видавцям і було викреслено.

Дюма, постійно використовував працю літературних негрів , працював над «Трьома мушкетерами» разом з Огюстом Маке ( 1813-1886 ). Цей же автор допомагав йому при створенні «Графа Монте Крісто» , «Чорного тюльпана» , «Намиста королеви». Пізніше Макі подав до суду і зажадав визнання 18 романів , написаних ним у співавторстві з Дюма , як його власних творів. Але суд визнав , що його робота була не більше ніж підготовчою.

Гаррі Поттер

Джоан Роулінг

Всесвітньо відома серія книг про Гаррі Поттера вперше вийшла в друк в 1995 році , хоча написана була в 1992 . Джоан Роулінг , написавши першу частину серії , дуже довго не могла прилаштувати свій твір у видавництво на друк. Всі видавництва відмовлялися друкувати дану книгу , не вірячи в те, що вона може бути успішною.

Коли виходила перша книга про Гаррі Поттера , видавець наполіг на тому , щоб записати ім’я Джоан Роулінг на обкладинці тільки ініціалами – такий трюк повинен був не відлякати від покупки хлопчиків , більшою масі не люблячих книги жіночих авторів . А так як письменниця з народження не мала середнього імені , вона вибрала для ініціалів ім’я своєї бабусі Кетлін , і з тих пір вона відома на заході як J. K. Rowling .

Війна світів

Герберт Уеллс

30 жовтня 1938 в штаті Нью – Джерсі транслювалася радіопостановка за романом Герберта Уеллса «Війна світів», у вигляді пародії на радіорепортаж з місця подій. З шести мільйонів чоловік , що слухали трансляцію , один мільйон повірив у реальність того, що відбувається . Виникла масова паніка , десятки тисяч людей кидали свої будинки (особливо після призову нібито президента Рузвельта зберігати спокій ) , дороги були забиті біженцями. Телефонні лінії були паралізовані: тисячі людей повідомляли про нібито побачені кораблі марсіан . Згодом владі було потрібно шість тижнів на те, щоб переконати населення в тому, що нападу не відбувалося.

 

director
МАКУХА Олексій Миколайович

Директор коледжу

Відмінник освіти України

Звертаюся до тієї категорії школярів, які вже зараз турбуються про своє подальше життя, до тих, хто навчається в 9-х та 11-х класах і визначається з вибором майбутньої професії. Дуже важливо підійти до цього свідомо і зважено. Для цього необхідно черпати інформацію з різних джерел, критично вивчати її, всебічно аналізувати...