Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Бібліотека – Накращі бібліотеки України

Національній  бібліотеці України імені В.І. Вернадського –

100 років.

15 мільйонів книг, майже 900 співробітників, сотні тисяч читачів щороку. Все це про найбільшу вітчизняну книгозбірню – Національну бібліотеку України імені В.І. Вернадського (НБУВ), 

 «Національну бібліотеку Української держави [нині – НБУВ] було створено 2 серпня 1918 року.

Фонди НБУВ зберігаються у її двох дуже відмінних між собою корпусах – монументальному 27-поверховому хмарочосі та старовинній будівлі в київському середмісті.

За словами куратора проекту Ukrainian Modernism Дмитра Соловйова, головний (або ж новий) корпус Бібліотеки сягає 77 м заввишки і складається з двох частин, котрі утворюють єдине ціле. У висотній частині розміщується книгосховище, а у 4-поверховій стилобатній – конференц-зала, читальні зали, а також службові приміщення. Крім того, будівля має 2 підземні поверхи. Корисна площа цього корпусу – 35 тис. м2. «За всіма параметрами НБУВ є найбільшою книгозбірнею нашої країни. Урочисте відкриття цього корпусу відбулося 10 жовтня 1979 року. На подію приїхав сам Борис Патон – президент Академії. Він виголосив урочисту промову та першим перерізав стрічку. Загалом, архітектура модернізму, до якої й належить Бібліотека, надзвичайно фотогенічний.»

Проте НБУВ – це, звичайно, не лише полиці з книгами та читальні зали. До її складу входять 5 інститутів і 56 відділів, які контролюють чимало важливих процесів – від реставрації книг до наукових досліджень.

У відділі реставрації Центру консервації і реставрації НБУВ працюють фахівці, які можуть відновити будь-яку книгу. 

У бібліотеці зберігаються пам’ятки, що датуються періодом від ІІІ тис. до н.е. до нашого часу. Це, зокрема, глиняні таблички. Їх п’ять, дві з яких розшифровано. У фондах Інституту зберігаються київські глаголичні листки Х ст. Це – найдавніша пам’ятка слов’янського письма. З них залишилося тільки 7 аркушів, у яких викладено церковний піснеспів»

Найцінніша та найпопулярніша й найвідоміша зараз рукописна книга – Пересопницьке Євангеліє. Це – рукопис на 964 пергаментні сторінки, вагою 9,3 кг, вишукано оздоблений (і не тільки чотирма своїми мініатюрами). Від 1991 року на Пересопницькому Євангелії українські президенти присягають на вірність українському народові.

Серед скарбів Інституту рукопису НБУВ – 12 зошитів Григорія Сковороди та фонд Миколи Гоголя, зокрема його твори, деякі з яких написано його рукою, а також листування, біографічні документи тощо.

Унікальні пам’ятки українського та світового книговидання складають фонд відділу стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства НБУВ. Найцінніша частина збірки – це українські друковані видання.

Відлік починається зі львівського «Апостола» Івана Федорова, росіянина за походженням. Свого першого «Апостола» він надрукував 1564 року в Москві, наступного – за 10 років у своїй приватній друкарні у Львові, до якого він переїхав із Москви. 

Наступний артефакт, про який не можна не сказати, розповідаючи про українську друковану спадщину, – це «Острозька Біблія», надрукована 1581 року в Острозі, у друкарні, яку заснував князь Василь-Костянтин Острозький. Це – повна Біблія, надрукована канонічною церковнослов’янською мовою. Одне з унікальних видань збірки – «Історія тварин» Аристотеля, надрукована у Венеції 1576 року, причому не на традиційному папері, а на пергаменті. У світі відомо про два примірники цієї книги». У фондах бібліотеки також зберігаються перше видання «Енеїди» Івана Котляревського (1798 рік) і «Кобзар» Тараса Шевченка 1840 року.

Усі ці дорогоцінні стародруки може потримати в руках і погортати будь-який читач. Щоправда, тільки під наглядом працівника НБУВ.

director
МАКУХА Олексій Миколайович

Директор коледжу

Відмінник освіти України

Звертаюся до тієї категорії школярів, які вже зараз турбуються про своє подальше життя, до тих, хто навчається в 9-х та 11-х класах і визначається з вибором майбутньої професії. Дуже важливо підійти до цього свідомо і зважено. Для цього необхідно черпати інформацію з різних джерел, критично вивчати її, всебічно аналізувати...