Бібліотека – Накращі бібліотеки України

Історія Всеукраїнського дня бібліотек

14 травня 1998 року указ Президента України № 471/98 офіційно проголосив 30 вересня Всеукраїнським днем бібліотек. Так, це свято відзначається в честь великого внеску бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність подальшого підвищення їх ролі в житті суспільства.

 Шановні читачі, напередодні Всеукраїнського дня бібліотек пропонуємо вам дізнатися історію появи бібліотек та книгарень у нашій державі.

Зазначимо, що перші бібліотеки на території України з’явилися ще за часів Київської Русі. Тоді вони відкривалися при церквах і монастирях після прийняття християнства в 988 році. Найбільшою і найбагатшою була бібліотека Софії Київської, заснована в 1037 році князем київським Ярославом Мудрим.

Примітно, що в цій бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг – на той час це було величезне багатство. Книги, які виходили з майстерень Софійського собору, стали основою інших бібліотек, зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця 11 століття стала найбільшим центром культурного життя Київської Русі.

В часи набігів монголо-татар книги знищували і палили, тому примірників бібліотеки Софії збереглося вкрай мало. Найвідоміші: Рейнське євангеліє (яке донька Ярослава Мудрого Анна вивезла до Франції з Києва. На цій книзі приносили клятву французькі королі, а в даний час дають клятву президенти Франції), Остромирове євангеліє (1056—1057), два Ізборніка 1073 та 1076 років, Мстиславове євангеліє 12 століття.

Найстарішою з діючих бібліотек можна вважати Наукову бібліотеку Львівського університету, засновану у 1608 р. при колегії єзуїтів.

Перша публічна бібліотека в Україні відкрилась  в Одесі 1830 р. Це була приватна платна «бібліотека читання» при книгарні одеського книгопродавця Клочкова. Він випустив у 1890 р. «Роспись росийским книгам, ландкартам, планам, эстампам, портретам и нотам в Одессе в книжном магазине и библиотеке чтения Н.А. Клочкова», яка включала близько 1000 книг, їх можна було одержати під грошову заставу в бібліотеці або купити в книгарні.

Найбільша бібліотека в Україні – Національна  бібліотека ім. В. І. Вернадського.  Це одне з найбільших бібліотечних сховищ в світі – 15 млн одиниць зберігання, численні довідкові відділи, читальні зали тощо.

Найдавніший книгообмін було здійснено у 1850 р. першою в Києві  публічною бібліотекою комерційного характеру київського книгопродавця П.П. Должикова. Її власник надсилав до Львова видатному західноукраїнському діячеві того часу Я. Головацькому твори російських і українських письменників і одержував натомість західноукраїнські видання.

Найдавніший засіб для боротьби з книгокрадами. Колись у бібліотеках західної Європи найцінніші книги приковувались до своїх місць ланцюгами. Та одним із найцікавіших був засіб, який широко практикувався в Україні. На полях книги чи на початку її писалося міцне закляття або лайко до того, хто захотів би книжку привласнити. Ось зразки таких записів: «Хто хотів би цю книжку віддалити з цього місця, той буде мати зі мною справу перед божим судом», «Хай ця книга перебуває в цій церкві вічно, а хто її візьме, хай буде проклятий, хай буде засуджений на невгасимий вогонь і хай точить його невсипущий черв’як». На одному рукописі  XVIII ст. стояв навіть такий двовірш: «Хто мав сю книгу вкрасти, тому сім літ свиней пасти».

Книгарні

Першим фаховим продавцем книжкової продукції вважається друкар М. Сльозка. За старих часів, тобто в XVII- XVIII ст. , книги продавалися насамперед у друкарнях. М. Сльозка винайшов нову форму розповсюдження друкованого слова: продавав видання Львівського братства, розїжджаючи по ярмарках.

Найстарішою книгарнею, де продавалися українські книжки, може вважатися та, яку відкрили в Москві у 1672 р. друкарські майстри Києво-Печерської лаври Т. Кушка та О. Мушин. У самій Києво-Печерській лаврі  у XVIII ст. відкрилася книжкова крамничка, і лавра переслідувала тих, хто продавав книги на базарах без її відома.

                                        

director
МАКУХА Олексій Миколайович

Директор коледжу

Відмінник освіти України

Звертаюся до тієї категорії школярів, які вже зараз турбуються про своє подальше життя, до тих, хто навчається в 9-х та 11-х класах і визначається з вибором майбутньої професії. Дуже важливо підійти до цього свідомо і зважено. Для цього необхідно черпати інформацію з різних джерел, критично вивчати її, всебічно аналізувати...